26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym roku będzie pozyskiwał środki ,,dla wyrównania szans w leczeniu noworodków’’. Ta coroczna akcja pokazuje nam, że w każdym z nas jest dobro. Niezależnie od statusu materialnego, zasobności portfela czy poglądów. W ten jeden mroźny dzień ludzkie serca stają się gorące. Wszystko za sprawą niezwykłego dyrygenta Jerzego Owsiaka, dzięki któremu mamy poczucie, że stać nas na wiele.

Skąd się bierze ten fenomen? Dlaczego charakterystyczne skarbonki tak szybko się zapełniają? Odpowiedź wydaje się prosta, wręcz banalna. Potrzeba jedności. Aż tyle i tylko tyle. Tak jak dawniej. Każdy datek ma wielką moc, ponieważ każdy daje kawałek siebie. Tak samo jak artyści, żołnierze, czy różnego rodzaju inni pomagacze. Symbolem Wielkiej Orkiestry jest czerwone serduszko – naklejka.

Dla mnie WOŚP jest symbolem jedności społecznej. Teraz już wykraczającej poza granice. Ale czy istnieją granice dobra? Można je wytyczyć? Wspieramy siebie wzajemnie. Stara prawda mówi, że dobro zwycięża w  najmniej spodziewanym momencie. Nawet pomimo sprzeciwu malkontentów. Przecież marudzenie i narzekanie również leży w naturze człowieka.
Światełko do nieba jest symbolicznym gestem wieńczącym ten niezwykły dzień. Gaśnie blask reflektorów, ale nie chęć pomocy, która istnieje przez kolejne dni w roku.
Ewa Leśniak